Amikor megtudom, hogy kisbabám lesz, számos érzelem kavarog bennem. Az öröm mellett aggodalom is teret nyer, hiszen sok kérdés fogalmazódik meg bennem. Az első dolog, amit meg kell tennem, az az, hogy választok egy szülész-nőgyógyász szakorvost, aki segít a terhesség alatt. A környezetemben sokan ajánlanak orvosokat, ami nagyban megkönnyíti a döntést. A privát orvos választása azt jelenti, hogy egyéni figyelmet kapok, viszont a költségekkel is számolnom kell.
Miután megerősítettem a terhességet, fontos, hogy minél előbb elmenjek a nőgyógyászhoz. Érdemes a pozitív teszt után egy hetet várni, de legkésőbb a menstruáció késése után 2-3 héten belül be kell jelentkezni. Az első vizsgálat során az orvos mind manuálisan, mind ultrahanggal megállapítja a terhességet. Ekkor rögzítik az adataimat, és megkérdezik a kórtörténetemről is.
A legelső vizsgálatok során gyakran jár kromoszóma-profilozás, amit cytológiai mintavételnek is hívnak. Amennyiben korán érkezem, 2-3 hét múlva vissza kell mennem, hogy nyomon követhessük a fejlődésemet. A 12. héttől kezdve általában 4 hetente találkozom az orvosommal. Fontos, hogy a háziorvosom, vagy maga a szülész-nőgyógyász irányítson el különböző vizsgálatokra, mint például az EKG vagy laborvizsgálatok. Erre éhgyomorra és a reggeli középsugaras vizelettel megyek.
Szintén ajánlott, hogy a 12. hét előtt elmenjek fogorvoshoz is egy ellenőrzésre. Az első hivatalos ultrahang vizsgálatot a 11-13. héten szokták elvégezni, ahol a nyaki redő vastagságát mérik, ami a Down-szindróma kiszűrésére szolgál. A védőnőmmel az első találkozásom legkésőbb a 10-12. héten várható, ami szintén kulcsfontosságú.
A terhesség során elkerülhetetlen, hogy új tapasztalatokkal szembesüljek. Az első hónapokban gyakran érzem a bizonytalanságot, ami teljesen normális. Sokan küzdenek azzal, hogy folyamatosan aggódnak a baba egészsége miatt, és ez fokozottan jelentkezik az első trimeszterben. Szívesen osztom meg a saját tapasztalataimat más kismamákkal, mivel ez segíthet nekik is enyhíteni az aggodalmaikat.
Érdemes kis listát készíteni a vizsgálatokról, amikre számítani lehet. Az alábbi táblázat segíthet emlékeztetni, mi mindenen fogunk keresztülmenni a terhesség első trimeszterében:
Vizsgálat típusa | Időpont |
---|---|
Terhességi teszt | Pozitív teszt után 1 hét |
Első nőgyógyászati vizsgálat | Menstruáció kimaradása után 2-3 hét |
Cytológiai mintavétel | Első vagy második vizsgálat |
EKG és laborvizsgálat | Mielőbbi időpontban, ahogy az orvos előírja |
Első ultrahang vizsgálat | 11-13. héten |
Védőnői találkozó | 10-12. héten |
A nőgyógyászati vizsgálatokon kívül a szülés körüli feladatokat is fontos előre betervezni. Hasznos lehet egy naplót vezetni a találkozókról, ahol figyelemmel kísérhetem az orvosom javaslatait, vagy a védőnőm tanácsait. Emellett sok kismama tapasztalatát olvasom online fórumokon, ahol megosztják, hogy milyen módszerekkel küzdöttek meg az aggodalmaikkal és hogyan élték meg az első trimesztert.
Megértem, hogy a szülés menedzselésével kapcsolatos kérdések szintén nagyon fontosak. Felmerülhet bennem, hogy mennyire fog fájni, milyen szülési technikákat válasszak, és a környezetem, aki ott lesz mellettem, mennyire lesz támogató. Mindezek a kérdések zavaróak lehetnek, de a helyes információk megszerzése, és az orvosommal való nyílt kommunikáció segíthet megnyugtatni.
Minden terhesség más, ezért fontos, hogy ne hasonlítsuk össze a saját élményeinket másokkal. A kismama közösség egy nagyon támogató csapat, akikkel megoszthatom a tapasztalataimat és tanulhatok tőlük. Az első trimeszter tele van új kellemetlenségekkel és örömökkel, de ha jól felkészülök, sokkal könnyebben fogom átélni ezt az időszakot.
Mivel a táplálkozás is kulcsfontosságú a terhesség alatt, jó, ha odafigyelek arra, mit eszem. A vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek számomra és a babám számára is. Fokozottan ügyelnem kell a folsav bevitelre, mivel ez segíti a baba egészséges fejlődését.
A terhesség végigkísérheti az érzelmi viharokat is. Előfordulhat, hogy hangulatingadozásaim lesznek, melyek szintén természetesek. Az, hogy tudom, nem vagyok egyedül a félelmeimmel és aggodalmaimmal, segít abban, hogy nyugodtabb maradjak.
Különféle módszereket találok szorongásom kezelésére. Ezek közé tartozik a légzőgyakorlatok, a meditáció, és a barátaimmal való beszélgetések. Mindezek hozzájárulnak a belső békém megőrzéséhez a várandósságom alatt.